Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

    

 

 

Novinky

arr3NABÍZÍM DOMÁCÍ, NALOUPANÉ, TOKAJSKÉ, VLAŠSKÉ OŘECHY  NABÍZÍM k zakoupení: NAŠE DOMÁCÍ, S LÁSKOU NALOUPANÉ, TOKAJSKÉ, VLAŠSKÉ OŘECHY CENA: za 1 kg /...

MŮJ SVĚT TOKAJ » Zážitkové toulky po Tokaji

Zážitkové vinařsko-gastronomické

 

toulky po Tokaji

 

prvním historickém maďarském vinařském regionu 

a slovensko-maďarských Košicích 

***** 

„skvělá vína, původní maďarská gastronomie a historie“

 ***** 

v doprovodu jediného Čecha, vinaře a historika

v maďarském Tokaji žijícího 

***** 

Tokaj je krásný a na zážitky a požitky bohatý

stejně na jaře, jako v létě, tak i na podzim, či v zimě!

 

A co Vás zde u nás během Vaše zážitkového výletu čeká a nemine?

Co u nás uvidíte, ochutnáte, zažijete? 

V pozdní večer vyrazíme vlakem z Prahy do Košic, jedním z měst, které v dávném „Velkém Uhersku“ tvořilo spolu s maďarským Miskolcem vstupní bránu do Zemplína a Tokaje, bylo hlavní obchodní cestou severovýchodního Uherska. V Košicích si v dopoledních hodinách prohlédneme historické centrum města s jeho dominantou, gotickou katedrálou sv. Alžběty, projdeme se po historickém náměstí se zpívající fontánou, projdeme se kolem vily Beneše, kde byly položeny základy československé státnosti po roce 1945. Po lehkém obědě a dobré kávě vyrazíme již do maďarského Tokaje, a vstoupíme na jeho území doslova stylově, v městečku Gönc, kde se vyráběly a vyrábějí tradiční 136 litrové dubové sudy pro tokajské víno. Na chvilku se zde zastavíme, prohlédneme si Károlyi Gáspár Muzeum, kde se nacházejí nejstarší maďarské překlady Bible. Odkud se vydáme hned do srdce maďarského Tokaje a Zemplína, do Sárospataku (Blatného Potoka) nejen po stopách Jana Ámose Komenského (který zde žil několik let v emigraci), ale hlavně Vás zde čeká to pravé, nefalšované, původní Maďarsko a jeho bohatá historie, tradice a zvyky, ale hlavně zamíříme do Tokajského historického vinařského regionu, vůbec prvního historicky vyhlášeného vinařského regionu na území dávných „Velkých Uher“, jinak dnešního Maďarska. Ochutnáte v mé společnosti skvělá vína a jídla, provedu Vás osobně po zajímavých tokajských historických pamětihodnostech městeček Sárospatak, Tokaj, Hercegkút, Tarcal, Mád, Tállya, navštívíte impozantní středověký hrad Füzér, Muzeum maďarského jazyka v Sátoraljaújhely-Széphalom. 

Během našeho cestování se vždy zastavíme na dobrý oběd/svačinu/večeři, dobré víno, zajedeme na chvilku i na slovenskou stranu Tokajského vinařského regionu, kde ochutnáte slovenská tokajská vína. Navštívíme krásné vinné sklepy v maďarské vinařské oblasti v původně německé, tokajské obci Hercegkút (součást kulturního světového dědictví UNESCO). Během poznávání, ochutnávání si samozřejmě budete moci nakoupit pro své blízké skvělá vína a jiná typická hungarika, které Vám představím a doporučím! Prostě strávíte krásných pár dní ve společnosti jediného Čecha, vinaře a historika žijícího v TOKAJI!

 

Termín: KDYKOLIV : dle individuální domluvy

 

na jaře, v létě, na podzim i v zimě

Modelový program Vašeho pobytu v Tokaji

 

 během pobytu samozřejmě zajišťuji Vaši pohodlnou přepravu naším automobilem, mikrobusem, autobusem a samozřejmě Vám ukáži mnohem více, než co se vešlo do ukázky programu Vašeho výletu do Tokaje, prostě jsem v Tokaji a okolí jediný žijící a působící český historik, jehož specialitou jsou uherské / maďarské dějiny, jsem zde i jediným českým/tokajským amatérským vinařem, ale zejména člověkem, který je již přes 18 let nadšeným popularizátorem této Tokajské oblasti mezi Čechy, Slováky, no prostě mezi zájemci na západ od našich "tokajských hranic" 

   

   

 

Program Vašeho pobytu u nás v Tokaji

během pobytu samozřejmě zajišťujeme Vaši pohodlnou přepravu mikrobusem, autobusem a samozřejmě Vám ukáži mnoho dalšího, co nepopisuji níže v textu, prostě jsem zde žijící český historik, vinař a zejména milovník zdejší oblasti

 

1 DEN   večerní odjezd z Prahy do Košic (středa, 22:19 nebo 23:39)

Program:

V pozdní večer vyrazíme nočním vlakem z Prahy do Košic, jedním z měst, které v dávném „Velkém Uhersku“ tvořilo spolu s maďarským Miskolcem vstupní bránu do Zemplína a Tokaje, a bylo hlavní obchodní cestou severovýchodního Uherska, spojující sever Evropy s jihem, ale hlavně, bylo městem, skrze které proudil živý obchod s tokajským vínem! 

 

2 DEN   ranní příjezd vlakem do Košic (čtvrtek, 8.25 nebo 9:08)

Program:

Košicích si v dopoledních hodinách prohlédneme historické centrum města s jeho dominantou, gotickou katedrálou sv. Alžběty, projdeme se po historickém náměstí se zpívající fontánou, projdeme se kolem vily Beneše, kde byly položeny základy československé státnosti po roce 1945.

Po lehkém obědě a dobré kávě vyrazíme již do maďarského Tokaje, na jehož území vstoupíme doslova stylově, v městečku Gönc, ve kterém se vyráběly a dodnes vyrábějí tradiční 136,6 litrové dubové sudy pro tokajské víno. Ale nebudeme se věnovat jen vínu, navštívíme zde Károlyi Gáspár muzeum, kde se nacházejí nejstarší maďarské překlady Bible, díky kterým se začínala v 16. století formovat i moderní podoba maďarského jazyka. Prohlédneme si zde i jediný zachovalý „Husitský dům“, alias „český dům“, který zde po sobě zanechali čeští husité, kteří zde pobývali ve 40. letech 15. století. Odtud se vydáme ještě za jedním z významných duchovních dědictví Uherska, do vesničky Viszoly, ve které byla v roce 1590 vůbec poprvé přeložena Bible do maďarského jazyka.  Na cestě do Blatného Potoka (Sárospatak) si prohlédneme významný středověký hrad Boldogkőváralja (Štastný kámen) s možností navštívení stylové, středověké hradní restaurace.

Po jeho prohlídce se již vydáme do Sárospataku (Blatného Potoku), jednoho z center Tokajského a Zemplínského regionu. Vydáme se doslova po stopách Jana Ámose Komenského, který zde v emigraci působil, učil a věnoval se spisbě v letech 1650-1654 a sepsal zde svá díla „Orbis Pictus“ a „Škola hrou“.

Ale hlavně Vás zde čeká to pravé, nefalšované, původní Maďarsko, jeho bohatá historie, tradice a zvyky, ale hlavně Tokajský historický vinařský region, vůbec prvního historicky vyhlášený vinařský region na území Uherska.

Po ubytování v rodinném penzionu (cca mezi 18:00-18:30) bude následovat první ochutnávka 6 vzorků tokajských vín s občerstvením (teplý tác s jídlem, nebo studený tác).

 

3 DEN   Pátek, od 8:30                       

Program:

Prohlédneme si město Sárospatak, aneb maďarské „Atény na řece Bodrogu“, prohlídneme si zdejší duchovní centrum Reformované kolegium s jeho jedinečnou „Velkou knihovnou“, navštívíme Muzeum Františka Rákociho II. a prohlédneme si interiéry středověkého hradu a interiéry letního zámečku. Poté navštívíme expozici muzea „Tokajského vína“, věnující se dějinám pěstování a produkce vína v Tokajském historickém vinařském regionu.

Po prohlídce pamětihodností se přesuneme do malého tokajského městečka Bodrogkeresztúr, kde navštívíme unikátní „Vinnou-octovou manufakturu“ vyrábějící tokajské vinné octy, které na přelomu 19. a 20. století byly typickým hungarikem, na které se však pomalu zapomnělo a teprve nyní opět začíná navazovat na svou zašlou slávu. Během návštěvy zhlédneme multimediální prezentaci o minulosti výroby vinných octů v oblasti Tokaje a po ní následuje ochutnávka vinných, jablečných, balsamikových tokajských octů s následnou možností jejich zakoupení.

Po prohlídce „octové manufaktury“ se přesuneme do nedalekého komplexu vinných sklepů DERESZLA, kde ochutnáme max. 3 vzorky tokajského vína s následnou prohlídkou jedinečných královských vinných sklepů z 16. století.

Po prohlídce a ochutnávce vín se autobusem přesuneme do nedalekého, pomyslného centra Tokajského vinařského regionu, městečka Tokaj, kde si prohlédneme centrum města, soutok dvou významných maďarských řek Tisy a Bodrogu, naobědváme se, dopřejeme si kávu v místní „kávové manufaktuře“ a vyrazíme následně dále, do obce Tarcal, alias Tokajského „Ria de Janeira“ s lehkým turistickým výšlapem k soše modlícího se Krista na úpatí nejvyšší tokajské hory „Plešivce“.

Po lehkém turistickém výšlapu zamíříme na návštěvu velkého vinařství Disznókö, kde nám zdejší vinařští mistři představí minulost i současnost výroby tokajských vín a zdejšího vinařství, které aktuálně patří mezi 3 nejvýznamnější producenty a exportéry tokajských vín z tohoto regionu.

Po prohlídce se projedeme po dílčích pamětihodnostech zdejších tokajských obcí (Mád, Tállya, Abaújszántó), abychom následně zamířili na ochutnávku vín s večeří do vinařství (Kiss Csaba Pincészet), které se nachází v obci Hercegkút, jejíž vinné sklepy jsou od roku 2002 součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Kolem 21:00 se vrátíme zpět do pensionu na ubytování. 

 

4 DEN   Sobota, od 8:30

Program: 

Dopolední relax v lokálních lázních v Sárospataku (9:00 – 12:00). Během termálního relaxu je možné se naobědvat buď v termálech, anebo v restauracích města Sárospatak. Ve 13:00 odjíždíme na návštěvu zcela obnoveného středověkého hradu Füzér, Výlet lanovkou na nejvyšší horu Zemplínsko/tokajských kopců. Poté se přesuneme na slovenskou stranu tokajské vinařské oblasti do Malé/Velké Trně (Viničky), kde navštívíme slovenské tokajské vinaře a ochutnáme jejich produkci, slovenských tokajských vín. Samozřejmě ochutnávka je spojená s lehkým občerstvením. Na konci ochutnávky je samozřejmě možné zakoupení tokajských vín.

Kolem 19:30 se vrátíme zpět do pensionu na ubytování, kde je možné si zakoupit večeři v restauraci pensionu, respektive jít na večerní procházku městem s možností navštívit místní, zejména vinné restaurace (samozřejmě v mém doprovodu)!

 

5 DEN   Neděle, 8:30

Program:

Před odjezdem z Tokaje a Zemplína navštívíme Muzeum maďarského jazyka v Sátoraljaújhely-Széphalom a centrum bývalého župního města Sátoraljaújhely.

Prohlédneme si středověký hrad

Dopolední přesun do slovenských Košic, cestou návštěva tokajsko-zemplínské porcelánky v Hollóháze volný program v Košicích (nákupy), fakultativně možnost návštěvy „Tokajské pálenice“ a vinných sklípků v Mikóháze, v odpoledních hodinách odjezd vlakem do Prahy. Dárek na cestu 2x0,75 l suchého furmintu od Vašeho průvodce, jediného českého vinaře v Tokaji! V odpoledních hodinách odjezd vlakem z Košic. Příjezd do Prahy mezi 22:20-23:00!

 

Nabídka tohoto zážitkového, tokajského balíčku zahrnuje:

  • 3 ubytování v rodinném pensionu se snídaní (švédské stoly)
  • doprava mikrobusem po celou dobu pobytu
  • 4 x ochutnávka vín s občerstvením (studený tác, nebo teplý tác)
  • 1 x ochutnávka vinných octů
  • 1 x návštěva velkého vinařství
  • služby průvodce

 

Cena nezahrnuje: 

  • vstupy do lázní a muzeí, hradů
  • doprava Praha-Košice-Praha

 

Tento modelový program samozřejmě rádi upravíme, dle Vašich preferencí (někdo prostě preferuje víno, někdo jídlo, někdo turistiku a jiný třeba termály). A tedy, nic není nemožné !!!

 

V případě zájmu o tento typ zážitkového výletu mne kontaktujte: pejsa.robert@seznam.cz

 

Individuální ceny

podle velikosti skupiny a zvoleného termínu!!!