Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

    

 

 


MŮJ SVĚT TOKAJ
Tokajský historický vinařský region a Zemplín

 

Samozřejmě Vám nechci jen nabízet lahodné produkty zdejších skutečných malo-producentů-malo-pěstitelů, ale jak jsem již avizoval, také bych Vás rád seznamoval s celým Tokajským vinařským a Zemplínským regionem, tedy s jeho historicky zajímavými místy, historicky i aktuálně zajímavými lidmi, gastronomickými zákoutími, ale třeba i s výhledem na vaši budoucí návštěvu, s nabídkou zajímavých domácích tokajských penzionů, hotýlků, které se všechny nacházejí v srdci tohoto vinařského (ale nejen vinařského) regionu, a které svou pohostinností a špičkovou úrovní služeb často překvapeným návštěvníkům doslova vyrážejí dech.


Trošku zeširoka o Tokajské oblasti...

 

Nicméně nejdříve trochu zeširoka o Tokajské oblasti jako celku. Tokajský vinařský region (Tokaji borvidék) anebo přesnější pojmenování podle jeho polohy pod 3 kopci, pod kterými se rozkládá: Tokaji hegyaljai borvidék (kopec při obci Abaújszántó, kopec Sátor-hegy ve městě Sátoraljaújhely a dále kopec, který se tyčí nad srdcem samotné oblasti u městečka Tokaj, tzv. Kopasz-hegy, tedy Plešivec). Zdejší vinařská oblast je vůbec historicky prvním vinařským regionem, který na území Uher (královských Uher) v roce 1737 vzniká, samozřejmě doklady o pěstování vína ve zdejší oblasti jsou však mnohem, mnohem staršího data. Nicméně pojďme trochu do zeměpisu. Tokajská oblast (tedy nikoliv jen její centrum, tedy město Tokaj) se nachází v severovýchodním Maďarsku, na jihovýchodním úpatí tzv. Zemplínského pohoří (Zemplínských vrchů). Jedná se o pás území cca 87 km dlouhý a 3-4 km široký, který má zhruba rozlohu 5.500 hektarů a v rámci jehož hranic se nachází 28 osídlení (městeček a vesnic), která jsou považována za osídlení, která mohou právem používat označení tokajská, a tedy jen v katastrech těchto osídlení také naleznete původní tokajské vinice a sklepy.


Vulkanické podloží s vysokou půdní kyselostí...

 

Vulkanické podloží této oblasti (často s vysokou půdní kyselostí), je velmi bohaté na minerální látky, což je klíčovou podmínkou pěstování zdejších tradičních vinných odrůd. V některých částech tokajské oblasti podíl minerálních látek není tak vysoký, a tedy v těchto oblastech se potom produkují jemnější (lehčí) typy tokajských vín s menším obsahem kyselinek (zejména v oblasti města Tokaj, v oblasti vrchu Kopasz-hegy). Klíčovým znakem tokajských vín, tedy zejména těch desertních (aszú) je však plíseň, která tokajská vína kultivuje a je známá pod označením Botrytis cinerea penészgomba, díky které vlastně samotné aszú může být vyrobeno (pokrývá hroznové střapce, ale i sudy, respektive stropy a stěny sklepů. Dále ke klíčovým podmínkám výroby tohoto typu vína patří odpovídající celoroční vlhkost / mikroklima (tedy vhodná kombinace tepla a vlhka, která je, mimochodem zajišťovaná vlivem zde protékajících řek Bodrogu a Tiszy) a třetí klíčovou podmínkou výroby aszú je celková vyzrálost a celistvost bobulí hroznů. Mezi klasické tokajské vinné odrůdy patří: furmint, lipovina, muškát, zéta, kövérszőlő a kabar. Ale dnes se tu zejména pěstuje a vyrábí furmint, cca v rozsahu 60-65% procent zdejší produkce.

 

Pěstování vína zde mělo pravděpodobně svou tradici v době před a poté i během tzv. usídlování staro-maďarských kmenů (honfoglalás). v 8.- 10. st. n.l. Nicméně hlavní rozvoj oblasti z hlediska cíleného pěstování vinné révy spadá do období poloviny 13. století, kdy se zde začali usazovat italští vinařští mistři, pozvaní uherským panovníkem Bélou IV. (do oblasti dnešních tokajských osídlení: Olaszliszka, Bodrogolaszi, Sárospatak), kteří sebou přinesli i některé druhy vinné révy, například i dnes nejrozšířenější furmint.


Zajímavé linky přibližující Tokajský historický vinařský region

 

Zajímavé linky přibližující Tokajský historický vinný region - Tokaji történelmi borvidék zapsaný od roku 2002 mezi památkami UNESCO