Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

    

 

 

Novinky

arr3NABÍZÍM DOMÁCÍ, NALOUPANÉ, TOKAJSKÉ, VLAŠSKÉ OŘECHY  NABÍZÍM k zakoupení: NAŠE DOMÁCÍ, S LÁSKOU NALOUPANÉ, TOKAJSKÉ, VLAŠSKÉ OŘECHY CENA: za 1 kg /...

MŮJ SVĚT TOKAJ » Doporučuji v Tokaji a okolí...
Tokajské městečko Tarcal, aneb tokajské "Rio de Janeiro"

 

Tokajské městečko Tarcal s modlící se sochou Krista na kopci, mnoha perfektními sklípky a úžasnými víny a hlavně s perfektní cyklostezkou, která Vás sem bezpečně dovede! Ideální místo pro aktivní dovolenou, rodinou dovolenou, doslova symbióza krásné přírody, všudepřítomné historie a úžasné gastronomie! Ano, i tohle je u nás, v tokajském vinařském regionu, socha modlícího se Krista z granitu, 8,5 metru vysoká a více než 50 tun vážící. Mám to tady rád, na cestě k soše je perfektní kavárnička, taková vskutku rurální / venkovská s krásný výhledem na Tarcal, do svahů a vinic. Před výšlapem k soše Krista se vskutku oplatí občertsvit  


Sátoraljaújhely : město historie, tokajského vína a maďarského jazyka
 

Sátoraljaújhely - městečko na dlani, aneb v nedělním, velikonočním dešti. Na fotkách níže vidíte radnici a hlavní náměstí kdysi hlavního města největší uherské župy Borsod-Abaúj-Zemplén a sídlo župního sněmu. Dnes je v této historické budově radnice města. Socha před kostelem je podobizna Lajose Kossutha (Lajoše Košuta), který zde kdysi zahajoval svou úřednickou kariéru, aby se z něho nakonec stal vůdce revoluce z let 1848-1849. A dále nesmíme zapomenout na to, že v tomto městě a okolí se rodil moderní maďarský jazyk, díky působení Ference Kazinczyho. A jen tak mimochodem, zrovna, když tento text píši, tak máme 1. dubna 2018, a nebude to vskutku apríl, když připomenu, že zrovna 1. dubna, ale v roce 1894, probíhal pohřeb bývalého a v Sátoraljaújehly začínajícího úředníka, Lajose Kossutha, ve velmi vzdáleném italském městě Turín, kde pobýval v emigraci, a kde také 20.3.1894 zemřel.

www.satoraljaujhely.hu


Park sportovních dobrodružství a zábavy v Sátoraljaújhely


Hokejová hala, lyžařské a běžecké tratě, horolezecké stěny, bobová dráha a pak šupky dupky na dobré víno a skvělou místní gastronomii, mezi srdečné a pohostinné místní lidi, a to vše obklopené dávnou a bohatou historií Zemplína, Tokajského vinařského regionu s mnoha zajímavými postavami uherských/maďarských dějin, pro které byl Zemplín a Tokaj domácím útočištěm. Jestě jste tu nebyli? Tak to je vážně chyba, protože tady už byl i rodný můj / Váš krajan "FRANZ KAFKA". 

Zemplínský park sportovních dobrodružství u nás v Sátoraljaújhely je jedním z dalších zdejších ideálních míst pro aktivní, nejen rodinnou dovolenou, ale také například pro soustředění sportovních týmů. Nalezenete zde krásná místa pro cykloturistiku, pěší turistiku, sportovní soustředění. Naleznete tady u nás, kromě čistého vzduchu a přírody, hokejovou halu, lezecké stěny, lanovku ke sjezdovkám, na kterých se dá lyžovat i v létě (na umělé dráze) a mnoho dalších atrakcí.

A samozřejmě v blízkosti jsou i odpovídající ubytovací kapacity, hotel, nebo rodinné penziony. A to už ani nemluvím o skvělých tokajských vínech, nedalekých lázních v Sárospatak a hlavně: o zdejších srdečných lidech ! Nevěříte, přijeďte to k nám vyzkoušet!

http://www.zemplenkalandpark.hu


Zámeček Szirmay-Waldbott, Tolčva (Tolcsva)

 

Zámeček Szirmay-Waldbott, který je chráněnou kulturní památkou, ve svých expozicích prezentuje pestrou minulost i současnou rozmanitost regionu Tokaj-Hegyalja (Tokajského vinařského historického regionu). Tolčva (Tolcsva) je obcí, ve které se nachází velké množství historických památek, které jsou typické pro tento na historické události bohatý vinařský region (Tokaj-Hegyalja). Například se zde nachází zámeček Szirmay-Waldbott, který byl v minulosti ve vlastnictví významných šlechtických rodin Szirmay a Waldbott. 

Opravený klasicistický zámeček s krásnými historickými interiéry prošel díky dotačnímu projektu celkovou rekonstrukcí a od konce roku 2015 opět slouží svým návštěvníkům nejen jako Centrum kulturního dědictví, ale i jako Kulturně-společenské a turistické centrum, které nabízí kromě tradičních muzeálních expozic i další pestré portfolio služeb: pořádání svateb, pořádání konferencí a dalších kulturně-společenských akcí, nabízí zapůjčení kol pro aktivní turistiku v oblasti Tokaj-Hegyalja a další. 

V areálu zámečku byl v rámci projektu revitalizovaný zámecký park, který se může stát příjemným místem pro pořádání širokého spektra kulturně-společenských akcí (konference, svatby, zahradní slavnosti a další). 

www.tolcsvaikastely.hu


Porcelánka v Hollóháze

 

Porcelánka v Hollóháze je jednou z nejstarších porcelánek na území bývalého Uherska (dnešního Maďarska) a je dokonale ukrytá mezi hlubokými lesy severovýchodního Maďarska v Zemplínských kopcích. Svou činnost zahájila již v roce 1777 a svou zlatou éru, stejně jako celé odvětví, si prožila zejména na počátku 19. století a poté koncem 30. let 20. století. Porcelánka, jako státní podnik, pracuje dodnes a její součástí je i muzeum zdejšího tradičního lidového porcelánu (viz obrázky). K porcelánce vede cyklostezka, která propojuje již skoro celou oblast Tokaje a Zemplína.

www.hollohazi.hu


Městečko Tokaj, srdce Tokajského historického vinařského regionu

 

Městečko Tokaj, srdce Tokajského historického vinařského regionu.


Sárospatak, aneb Blatný Potok, tam kde žil Jan Ámos Komenský

 

Sárospatak - Blatný Potok. Tady to mám vskutku moc rád. Významné místo z hlediska uherských / maďarských dějin, rodiny Rákocziů, s krásným a podnětným okolím - Tokajským historickým vinařským regionem. Toto místo je ideální kombinací historie, gastronomie, krásné přírody a srdečných lidí. A hlavně pro nás Čechy je to místo ještě o to významnější, neb zde působil na Reformovaném kolégiu v letech 1650-1654 Jan Ámos Komenský.


Mád, jedna velmi příjemná vesnička tady u nás v Tokaji

 

MÁD : jedna velmi příjemná vesnička tady u nás v Tokajském vinařském regionu. Vesnice, která se v posledních 10 letech stala centrem tohoto regionu, nejen díky špičkovým vínům, ale díky dalším gastroturistickým zážitkům (několika špičkových místních restaurací), ale i celkovou obnovou historicky významných odkazů (památek), které souvisí s obdobím před II.světovou válkou, kdy nejen Mád, ale doslova celý Tokaj obchodně i kulturně řídila židovská komunita. Tuhle vesničku srdečně doporučiji k návštěvě, třeba na kole, je to moc příjemný výlet, jehož vrcholem je právě doslova kulinářský pobyt ve vesničce MÁD! A pak můžete pokračovat dále, třeba do TARCALU, TOKAJE, anebo na druhou stranu do ABAÚJSZÁNTÓ a dalších tokajský vesniček!

Informace v angličtině: http://www.mad.info.hu/eng/index?lang=en


A budou následovat další a další zajímavé tokajské destinace

 

A dále Vám budu postupně představovat další zajímavé tokajské destinace a jejich pamětihodnosti. Půjdeme postupně po jednotlivých tokajských osídleních (viz výčet dole), jejich vinohradech, historických pamětihodnostech a dalších turistických zajímavostech (gastronomické unikáty, tedy restaurace, kouzelné tokajské penziony, kulturní a vinařské festivaly). Tedy je se naco těšit. Žiju tady a tedy každý den i pro sebe objevuji něco nového.