Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

    

 

 


Pejša Robert hirdetései az Apróhirdetésingyen.hu-n.

Novinky

arr3Recept : Losos na malinovém, balsamikovém, tokajském octu, s malinovým salátemFilety z lososa si osmahneme na olivovém oleji, poté je vyndáme a uložíme do hluboké mísy. V... arr3Nabízím ke koupi tokajský, suchý furmint, roč. 2016  Nabízím k zakoupení můj tokajský, suchý furmint, ročník 2016. Dneska jsem ho natáhl ve sklepě ze...

Úvod » Vína z Mátry

Vína z Mátry

 

Vína z vinařské oblasti MátraRád bych Vám představil chuťově výborná vína z portfolia mladého maďarského vinaře Attily Kisse (www.kissattilabor.hu), která sice nepocházejí z oblasti mého srdečního Tokajského vinařského historického regionu a Zemplína, ale z oblasti trochu jihozápadně od nás, z vinařské oblasti Mátra (Mátrai borvidék (http://www.matraiborvidek.hu).

 

A stejně jako je centrem tokajské oblasti městečko Tokaj, tak pro vinařskou oblast Mátra je od středověku přirozeným centrem městečko Gyöngyös a kolem něho se nacházející malé vesničky, které jsou tepnou zdejšího vinařského regionu. Vinařství Attily Kisse se nachází v jedné takové vesničce, která se jmenuje Gyöngyöstarján (www.gyongyostarjan.hu).

 

Je to charakterem, geologickými podmínkami celkem jiná oblast než Tokaj, ale neméně zajímavá. Velice rozmanité složení půdy, s velkým obsahem minerálních látek a trochu odlišné podnebí (takové syrovější a chladnější) na jižním úpatí pohoří Mátra, to vše vytváří velmi zajímavé podmínky pro pěstování velice pestrých odrůd vinné révy a následnou výrobu chuťově velmi, ale velmi bohatých vín.

 

Moje osobní zkušenost s tímto regionem nebyla velká, a vlastně i teď ho pro sebe dále objevuji, nicméně zhruba před rokem, celkem náhodou, na jednom veletrhu v Budapešti, jsem ochutnal jedno z vín tohoto mladého vinaře, byl to zrovna tramín pod tajemným názvem „Tízből Egy – Jeden z deseti“ a ten si mne doslova hned získal. A takto začala moje cesta ke spolupráci s tímto malým vinařstvím, která se nyní zúročuje tím, že si Vám postupně dovolím představit a k zakoupení nabídnout celé portfolio nabídky těchto špičkových vín mladého vinaře Kiss Attila.

 

Vinařství Kiss Attila a jeho vinice se nachází v malebné vesničce Gyöngyöstarján na úpatí pohoří Mátra. Vinná réva je aktuálně pěstovaná na 10 hektarech vlastních vinic a vína jsou vyráběna reduktivní metodou. Vinařství bylo založeno v roce 1997 tatínkem dnešního majitele Attily Kisse, který řízení vinařství převzal v roce 2011, po ukončení univerzitních studií - oboru: Vinařství a vinohradnictví na Ekonomické univerzitě (Corvinus Egyetem) v Budapešti.