Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

    

 

 

Novinky

arr3NABÍZÍM DOMÁCÍ, NALOUPANÉ, TOKAJSKÉ, VLAŠSKÉ OŘECHY  NABÍZÍM k zakoupení: NAŠE DOMÁCÍ, S LÁSKOU NALOUPANÉ, TOKAJSKÉ, VLAŠSKÉ OŘECHY CENA: za 1 kg /...

Úvod » Vína z Mátry

Vína z Mátry

 

Vína z vinařské oblasti MátraRád bych Vám představil chuťově výborná vína z portfolia mladého maďarského vinaře Attily Kisse (www.kissattilabor.hu), která sice nepocházejí z oblasti mého srdečního Tokajského vinařského historického regionu a Zemplína, ale z oblasti trochu jihozápadně od nás, z vinařské oblasti Mátra (Mátrai borvidék (http://www.matraiborvidek.hu).

 

A stejně jako je centrem tokajské oblasti městečko Tokaj, tak pro vinařskou oblast Mátra je od středověku přirozeným centrem městečko Gyöngyös a kolem něho se nacházející malé vesničky, které jsou tepnou zdejšího vinařského regionu. Vinařství Attily Kisse se nachází v jedné takové vesničce, která se jmenuje Gyöngyöstarján (www.gyongyostarjan.hu).

 

Je to charakterem, geologickými podmínkami celkem jiná oblast než Tokaj, ale neméně zajímavá. Velice rozmanité složení půdy, s velkým obsahem minerálních látek a trochu odlišné podnebí (takové syrovější a chladnější) na jižním úpatí pohoří Mátra, to vše vytváří velmi zajímavé podmínky pro pěstování velice pestrých odrůd vinné révy a následnou výrobu chuťově velmi, ale velmi bohatých vín.

 

Moje osobní zkušenost s tímto regionem nebyla velká, a vlastně i teď ho pro sebe dále objevuji, nicméně zhruba před rokem, celkem náhodou, na jednom veletrhu v Budapešti, jsem ochutnal jedno z vín tohoto mladého vinaře, byl to zrovna tramín pod tajemným názvem „Tízből Egy – Jeden z deseti“ a ten si mne doslova hned získal. A takto začala moje cesta ke spolupráci s tímto malým vinařstvím, která se nyní zúročuje tím, že si Vám postupně dovolím představit a k zakoupení nabídnout celé portfolio nabídky těchto špičkových vín mladého vinaře Kiss Attila.

 

Vinařství Kiss Attila a jeho vinice se nachází v malebné vesničce Gyöngyöstarján na úpatí pohoří Mátra. Vinná réva je aktuálně pěstovaná na 10 hektarech vlastních vinic a vína jsou vyráběna reduktivní metodou. Vinařství bylo založeno v roce 1997 tatínkem dnešního majitele Attily Kisse, který řízení vinařství převzal v roce 2011, po ukončení univerzitních studií - oboru: Vinařství a vinohradnictví na Ekonomické univerzitě (Corvinus Egyetem) v Budapešti.