Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

    

 

 

Novinky

arr3NABÍZÍM DOMÁCÍ, NALOUPANÉ, TOKAJSKÉ, VLAŠSKÉ OŘECHY  NABÍZÍM k zakoupení: NAŠE DOMÁCÍ, S LÁSKOU NALOUPANÉ, TOKAJSKÉ, VLAŠSKÉ OŘECHY CENA: za 1 kg /...

Prezidentská volba v Maďarsku, 2017

Tak nám v pondělí 13.-tého, roku páně 2017 tady v Maďarsku zvolí 199 členný parlament nového prezidenta, již sedmého po změně režimu (1989-1990), a rovnou na celých 5 let, jak je tomu v maďarských podmínkách tradicí a zvykem.

 

Už teď se mne někteří z Česka dotazují, kdo to bude?

 

No, s největší pravděpodobností, která doslova hraničí s jistotou, se ním stane opět ten současný, tedy János Áder, který se "těší" podpoře současné koalice Fidesz-KDNP. To těší jsem dal do závorky schválně, neb v uplynulých letech (tedy během prvního mandátu Jánose Ádera) se vyskytly mráčky na obloze a spory mezi ním a jeho "bývalou" stranou Fidesz, a tedy se často, zejména v roce 2016 spekulovalo, jestli se nakonec János a Viktor dohodnou. Dohodli se, a tedy nikdo jiný, o kom se veřejně spekulovalo, maďarským prezidentem nebude. A o kom, jen tak pro zajímavost, se spekulovalo? Tak na prvním místě o současném předsedovi parlamentu L. Kövérovi, pak o bývalém předsedovi Maďarské akademie věd. J. Pálinkásovi, ale i dalších (Z. Balogovi, Szilveszter E. Vizim)..., a to již vůbec ani nebudu psát o spekulacích s kandidaturou samotného V. Orbána (kdyby náhodou nevypadaly vítězně volby v roce 2018, ale ty vítězně vypadají), takže kandidatura Viktora se odkládá, má čas, vždyť v roce 2022 mu bude teprve 59 let a to je na prezidentování krásný věk.

 

A tak tedy János Áder, současný prezident, sice má protikandidáta v osobě László Majtényiho (ústavní právník), podporovaného opozičními politickými subjekty (LMP, DK, MSZP, Együtt) mimo Jobbiku, ten chce volbu přímou a tedy volby se s vlastním kandidátem nezúčastní, ale je již předem jasné, že ve druhém kole volby bude prostou většinou János Áder zvolený.

 

Ano, ve druhém kole. V Maďarsku jsou totiž od roku 2014 volební kolečka volby maďarského prezidenta již jen dvě (do roku 2014 byla volební kolečka, dle Ústavy tři (3), ale to bylo v roce 2014 změněno). A v prvním volebním kolečku je ke zvolení potřebná 2/3 ústavní většina a tou už koalice Fidesz-KDNP nedisponuje a tedy, jak říkám, ve druhém kole nakonec bude stačit prostá většina ze 199 zákonodárců, kteří budou volit nového prezidenta. Fidesz jich má 114 a KDNP 17 a to ke zvolení Ádera bude stačit.

 

Tááák, a tedy od pondělka 13.3.2017 bude v úřadu potvrzený János Áder a nestane-li se nic mimořádného, budu se na to celé dívat v maďarské televizi. A už teď se na tu zábavu a komentáře těším.

 

Pěkný večer všem, z Maďarska, Zemplína a Tokaje !


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ