Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

    

 

 

Novinky

arr3NABÍZÍM DOMÁCÍ, NALOUPANÉ, TOKAJSKÉ, VLAŠSKÉ OŘECHY  NABÍZÍM k zakoupení: NAŠE DOMÁCÍ, S LÁSKOU NALOUPANÉ, TOKAJSKÉ, VLAŠSKÉ OŘECHY CENA: za 1 kg /...

Poznámky jednoho Čecha o Maďarsku, Tokaji a Zemplíně, 27.5.2019

Je po volbách. U nás v Maďarsku to dopadlo tak, jak se očekávalo. Fidesz-KDNP získali 53%, podle atmosféry, podle kampaně, nic překvapivého, prostě ani to jinak dopadnout nemohlo. To ale vědí ti, co tady žijí.

 

Na druhém místě, DK na čele s Klárou Dobrev (-ovou), jinak manželkou předsedy téhle partaje, jinak bývalého a již „dost vyčpělého“ Ference Gyurcsánye. 4 mandáty pro ně je celkem dobrý, jen to má chybu, že tihle rudí kapitalisté nejsou o nic lepší, než to, co tu vládne nyní. Chápu, že na mnoho lidí zapůsobí řeči o „Spojených státech evropských“, ale řekněme si to na rovinu, to je asi tak aktuální téma pro Maďarsko, jako když Fidesz nadává na EU a vesele přitom hrabe dotace, lidi si už na tyhle paradoxy zvykli (dotace se hodí, ale křík na EU taky, stejně jako když o tom evropském domě mluví bývalí komouši…)

 

Prostě v Karpatské kotlině se vůbec nic nemění, status quo zachován, Orbán si užívá vládního opojení, opozice je rozsypaná na hadry (a sorry, to, že Momentum získalo 10% je v podstatě anomálie spojená se specifikem voleb do EP), a ten kdo na to vše jednou doplatí, jsou generace mladých, kterým bude jedno, že vlastně žijou ve společnosti, která jim již dopředu jasně řekla: buď půjdeš s námi, a budeš se mít relativně dobře (ale budeš blbej a poslušnej), anebo půjdeš vlastní cestou, která tě, buď přivede k poznání, že bez nás jsi jedno velké nic, anebo odsud vypadni a hledej si budoucnost jinde!

 

Ano, drsné, smutné, ale ruku na srdce, funguje to někde ve východní/střední Evropě jinak? Nemám ten pocit, že by Slovensko, Česko na tom bylo o moc lépe…!

 

A ještě mi dovolte, brzko odpolední dodatek. Četl jsem různé komentáře "znalců Maďarska" z Česka. Super, je to kolikrát docela poučné čtení, kterým získávám "nadhled". Nicméně mne celkem stále překvapuje, že v Čechách komentátoři ne a ne furt pochopit, že vážně jedinou profi partají vybudovanou a fungující ve střední Evropě, je právě Orbánův Fidesz. Sleduji jeho organizaci/mobilizaci voličstva, sleduji organizaci jeho podporovatelů od malých obcí a měst až po ta největší již hezkých pár let, a musím říci, že (ačkoliv to je někdy doslova úchylné, to jejich jednání, ano, je to tak), tak nikde, ani v Česku, ani na Slovensku jsem podobnou práci s elektorátem, s lidmi, ze strany takové partaje nezažil. Není mi sympatické, a to vůbec, že se politika tahá všude (do školek, nemocnic, škol i do charity), ale z hlediska pragmatiky moci, to vlastně ani jinak nejde, to by vlastně celá politika neměla smysl, kdyby se to tak nedělo, že, to už věděl i Machiavelli... A hlavně, navzdory zásadním výhradám vůči Fideszu i Orbánovi, musím uznat, že profesionálnější stranickou organizaci, z hlediska jejího fungování od malých obcí, měst (a hlavně důraz na ovládnutí nikoliv jen celostátních, ale i úzce regionálních médií, plátků, lokálních tv, apod.) to prostě tahle maďarská vládostrana dělá bezkonkurečně! Bohužel, ale je to tak! Budapešť je jen kapka v moři... Ale už i ta padla oranžové barvě, nicméně, s ohledem na výše napsané, nejsem překvapen!

 

Takže pěkné brzké odpoledne z Tokaje/Zemplína a Maďarska!